Uchwała Nr 119/251/2004 W sprawie ustalenia w drodze regulaminu wysokości stawek i szczegółowych warunków przyznawania dodatków
Uchwała Nr 119/251/2004 Rady Gminy w Główczycach
z dnia 29 grudnia 2004r.
W sprawie ustalenia w drodze regulaminu wysokości stawek i szczegółowych warunków przyznawania dodatków: motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy; szczegółowego sposobu obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw oraz określenia szczegółowych zasad przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego dla nauczycieli zatrudnionych w placówkach oświatowych gminy.
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 1996 r. nr 13, poz. 74 ze zmianami), art. 30 ust. 6 i art. 54 ust. 5 i 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. karta Nauczyciela (tekst jednolity Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112) w związku z art. 14 ustawy z dnia 15 lipca 2004r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 179, poz. 1845) oraz przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 11 maja 2000 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, sposobu obliczania wysokości stawek wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową, wykazu stanowisk oraz dodatkowych zadań i zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego, ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego, wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę przyznania dodatku za warunki pracy oraz szczególnych przypadków zaliczania okresów zatrudnienia i innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat (Dz. U. Nr 39, poz. 455 ze zmianami)
Rada Gminy
uchwala, co następuje:
§ 1
Ustala się regulamin określający: wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatku motywacyjnego i funkcyjnego, wysokość dodatków za warunki pracy, szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw, wysokość i szczegółowe zasady przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego dla nauczycieli placówek oświatowych prowadzonych przez Gminę Główczyce na okres od dnia 1 stycznia 2005 r. do dnia 31 grudnia 2005 r. stanowiący załącznik do uchwały.
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.
Załącznik do uchwały Nr 119/251/2004
Rady Gminy w Główczycach z dnia 29 grudnia 2004r.
REGULAMIN
OKREŚLAJĄCY WYSOKOŚĆ ORAZ SZCZEGÓŁOWE WARUNKI PRZYZNAWANIA NAUCZYCIELOM DODATKU MOTYWACYJNEGO I FUNKCYJNEGO, WYSOKOŚĆ DODATKÓW ZA WARUNKI PRACY, SZCZEGÓŁOWY SPOSÓB OBLICZANIA WYNAGRODZENIA ZA GODZINY PONADWYMIAROWE I ZA GODZINY DORAŹNYCH ZASTĘPSTW, WYSOKOŚĆ I SZCZEGÓŁOWE ZASADY PRZYZNAWANIA I WYPŁACANIA DODATKU MIESZKANIOWEGO DLA NAUCZYCIELI ZATRUDNIONYCH W PLACÓWKACH OŚWIATOWYCH GMINY GŁÓWCZYCE
Przepisy wstępne § 1
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa bez bliższego określenia o:
1) szkole – należy przez to rozumieć szkołę albo zespół szkół dla której organem prowadzącym jest Rada Gminy Główczyce
2) dyrektorze – należy przez to rozumieć dyrektora lub wicedyrektora jednostki, o której mowa w pkt 1,
3) roku szkolnym – należy przez to rozumieć okres pracy szkoły od września danego roku do 31 sierpnia roku następnego,
4) oddział – należy przez to rozumieć także grupę.
Rozdział I
Dodatek motywacyjny
§ 2
1. Warunkiem przyznania nauczycielowi dodatku motywacyjnego jest:
-
uzyskiwanie osiągnięć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, a w szczególności:
-
uzyskiwanie przez uczniów, z uwzględnieniem ich możliwości oraz warunków pracy nauczyciela, dobrych osiągnięć dydaktyczno – wychowawczych potwierdzanych wynikami klasyfikacji lub promocji, efektami egzaminów i sprawdzianów albo sukcesami w konkursach, zawodach, olimpiadach itp.,
-
umiejętne rozwiązywanie problemów wychowawczych uczniów we współpracy z ich rodzicami,
-
pełne rozpoznanie środowiska wychowawczego uczniów, aktywne i efektywne działanie na rzecz uczniów potrzebujących szczególnej opieki,
-
posiadanie dobrej oceny pracy,
-
zaangażowanie w realizację czynności i zajęć, o których mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy – Karta Nauczyciela, a w szczególności:
-
udział w organizowaniu imprez i uroczystości szkolnych,
-
opieka nad samorządem uczniowskim lub innymi organizacjami uczniowskimi działającymi na terenie szkoły,
-
przejawianie form aktywności w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego nauczycieli,
-
aktywny udział w realizowaniu innych zadań statutowych szkoły.
-
jakość świadczonej pracy, związanej z powierzonym stanowiskiem kierowniczym, a w szczególności:
-
współpracę z organem prowadzącym – terminowe wykonywanie zadań,
-
kształtowanie polityki kadrowej
-
zapewnienie sprawnej obsługi administracyjnej,
-
prawidłowe prowadzenie dokumentacji szkolnej, w tym pedagogicznej,
-
przestrzeganie przepisów prawnych,
-
tworzenie dobrej atmosfery pracy i życzliwości wobec pracowników i uczniów.
2. W funduszu płac szkoły zabezpiecza się środki w wysokości do 1% wynagrodzenia zasadniczego z przeznaczeniem na dodatki motywacyjne dla nauczycieli.
3. dodatek motywacyjny przyznaje się na czas określony, nie krótszy niż 6 miesięcy i nie dłuższy niż jeden rok szkolny.
§ 3
-
Dodatek motywacyjny ma charakter uznaniowy.
-
Wysokość dodatku motywacyjnego dla nauczycieli ustala dyrektor szkoły w oparciu o obowiązujący w placówce regulamin.
-
Dyrektorowi placówki wysokość dodatku motywacyjnego ustala Wójt Gminy.
§ 4
Zasady i kryteria dodatku motywacyjnego w granicach posiadanych środków finansowych, ustala dyrektor placówki w uzgodnieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi, a dla dyrektora Wójt Gminy w uzgodnieniu z odpowiednimi strukturami związków zawodowych.
§ 5
Dodatek motywacyjny wypłacany jest z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia.
Rozdział II
Dodatek funkcyjny
§ 6
-
Nauczycielowi, któremu powierzono stanowisko dyrektora lub wicedyrektora albo inne stanowisko przewidziane w statucie placówki, przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości określonej w tabeli nr 1.
Tab. 1
Lp. |
Stanowisko |
Miesięcznie w złotych |
1. |
Szkoły:
|
160-375 190-420 280-650 160-375 |
2. |
|
30 30 35 40 |
-
Dodatek funkcyjny w wysokości ustalonej dla dyrektora szkoły przysługuje również wicedyrektorowi szkoły, któremu powierzono obowiązki kierownicze w zastępstwie. Prawo do dodatku powstaje od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, następującego po miesiącu nieobecności dyrektora szkoły z przyczyn innych niż urlop wypoczynkowy.
-
Wysokość dodatku funkcyjnego dla:
-
dyrektora ustala Wójt Gminy,
-
dla innych uprawnionych do dodatku nauczycieli jego wysokość ustala dyrektor.
-
Przy ustalaniu wysokości dodatku funkcyjnego, uwzględnia się wyniki pracy, liczbę uczniów, oddziałów, stanowisk kierowniczych, liczbę pracowników, prawidłowość organizacji pracy, jakość sprawowanego nadzoru pedagogicznego o kontroli wewnętrznej oraz dbałość o stan majątku szkoły.
-
Prawo do dodatku funkcyjnego powstaje od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego po miesiącu, w którym nastąpiło powierzenie stanowiska kierowniczego, a jażeli powierzenie nastąpiło pierwszego dnia miesiąca, to od tego dnia.
-
Dodatek funkcyjny nie przysługuje w okresie:
-
nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy,
-
urlopu dla poratowania zdrowia,
-
zaprzestania pełnienia obowiązków z upływem okresu powierzenia stanowiska, a w razie odwołania - z końcem miesiąca, w którym nastąpiło odwołanie.
-
Dodatek przyznaje się na okres jednego roku szkolnego.
-
Dodatek funkcyjny wypłaca się z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia.
Rozdział III
Dodatki za warunki pracy
§ 7
Wykaz trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiący podstawę do przyznania dodatku z tego tytułu określa § 6 i § 7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 maja 2000 roku w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, sposobu obliczania wysokości stawki wynagrodzenia zasadniczego za jedną godzinę przeliczeniową, wykazu stanowisk oraz dodatkowych zajęć i zadań uprawniających do dodatku funkcyjnego, ogólnych warunków przyznawania dodatku motywacyjnego, wykazu trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę przyznania dodatku za warunki pracy oraz szczególnych przypadków zaliczania okresów zatrudnienia i innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat (Dz. U. z 2000 r. Nr 39, poz. 455 ze zmianami).
§ 8
1. Za pracę w warunkach trudnych uznaje się prowadzenie przez nauczycieli zajęć rewalidacyjno – wychowawczych z dziećmi i młodzieżą upośledzonymi w stopniu głębokim.. Ustala się dodatek w wysokości od 10 do 20 % stawki wynagrodzenia zasadniczego.
2. Dodatek za trudne warunki pracy ustala się w wysokości 10 do 20 % stawki wynagrodzenia zasadniczego.
§ 9
-
Za pracę w warunkach uciążliwych uznaje się prowadzenie przez nauczycieli i wychowawców zajęć, o których mowa w § 7 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia MENIS wymienionego w § 7 niniejszego regulaminu..
-
Dodatek za uciążliwe warunki pracy ustala się w wysokości 5% - 10% stawki wynagrodzenia zasadniczego.
§ 10
-
Dodatki za trudne i uciążliwe warunki pracy wypłaca się proporcjonalnie do realizowanego przez nauczycieli, w tym pełniących funkcje kierownicze, obowiązującego pensum.
-
Dodatki za trudne i uciążliwe warunki pracy przysługują w okresie faktycznego wykonywania pracy, z którą dodatki są związane.
-
Dodatki za trudne i uciążliwe warunki pracy wypłaca się z dołu.
Rozdział IV
Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe oraz godziny doraźnych zastępstw
§ 11
-
W szczególnych wypadkach, podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu nauczania lub zapewnienia opieki w placówkach oświatowych, nauczyciel może być obowiązany do odpłatnej pracy w godzinach ponadwymiarowych zgodnie z posiadaną specjalnością, których liczba nie może przekroczyć ¼ tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć. Przydzielenie nauczycielowi większej liczby godzin ponadwymiarowych może nastąpić wyłącznie za jego zgodą, jednak w wymiarze nie przekraczającym ½ tygodniowego, obowiązkowego wymiaru godzin zajęć.
-
Przez godzinę ponadwymiarową rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych.
-
Przez godzinę doraźnego zastępstwa rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, której realizacja następuje w zastępstwie nieobecnego nauczyciela.
-
Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy.
-
Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową i godzinę doraźnego zastępstwa ustala się dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego przez miesięczną liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć ustalonego dla rodzaju zajęć według norm zawartych w art. 42, ust. 3 Karta Nauczyciela.
-
Miesięczną liczbę godzin obowiązkowego lub realizowanego wymiaru zajęć nauczyciela, o którym mowa w ust. 4 uzyskuje się mnożąc tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin przez 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę.
-
Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przydzielone w planie organizacyjnym nie przysługuje za dni, w których nauczyciel nie realizuje zajęć z powodu przerw przewidzianych przepisami o organizacji roku szkolnego, rozpoczynania lub kończenia zajęć w środku tygodnia oraz za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
-
Dla ustalenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy lub dni ustawowo wolne od pracy oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia – za podstawę ustalenia liczby godzin ponadwymiarowych przyjmuje się tygodniowy, obowiązkowy wymiar zajęć określony w art. 42, ust. 3 lub ustalony na podstawie art. 42, ust. 7 Karty Nauczyciela, pomniejszony o 1/5 tego wymiaru (lub ¼ gdy dla nauczyciela ustalono czterodniowy tydzień pracy) za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy lub dzień ustawowo wolny od pracy. Liczba godzin ponadwymiarowych, za które nie przysługuje wynagrodzenie w takim tygodniu, nie może być jednak większa niż liczba godzin przydzielonych w planie organizacyjnym.
-
Przydzielenie godzin ponadwymiarowych dyrektorowi wymaga zgody Wójta Gminy.
-
Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw wypłaca się z dołu.
-
Nauczycielowi za wyjazdy na zawody sportowe, konkursy, itp. W dni wolne od pracy przysługuje wynagrodzenie do 4 godzin.
Rozdział V
Dodatek mieszkaniowy
§ 12
-
Nauczycielowi posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zatrudnionemu w wymiarze nie niższym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć przysługuje nauczycielski dodatek mieszkaniowy.
-
Nauczycielski dodatek mieszkaniowy przysługuje w wysokości uzależnionej od liczby członków rodziny, wypłaca się co miesiąc w wysokości:
-
6% miesięcznej stawki najniższego wynagrodzenia za pracę pracowników, ustaloną przez ministra Pracy i Polityki Socjalnej, zwanego dalej „najniższym wynagrodzeniem” – dla 1 osoby
-
8% najniższego wynagrodzenia dla 2 osób,
-
10% najniższego wynagrodzenia dla 3 osób,
-
12% najniższego wynagrodzenia dla 4 i więcej osób.
-
Kwoty przypadającego dodatku zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że kwotę do 0,50 zł pomija się a kwotę 0,51 zł zaokrągla się do pełnego złotego.
-
Do osób, o których mowa w ust. 2, zalicza się nauczyciela oraz wspólnie z nim zamieszkujących: współmałżonka, dzieci do czasu ukończenia nauki i rodziców pozostających na jego wyłącznym utrzymaniu.
-
Nauczycielowi i jego współmałżonkowi, będącemu także nauczycielem stale z nim zamieszkującemu, przysługuje tylko jeden dodatek w wysokości określonej w ust. 2. Małżonkowie wskażą pracodawcę, który będzie im wypłacał dodatek.
-
Nauczycielski dodatek mieszkaniowy przyznaje się na wniosek nauczyciela, a w przypadku nauczycieli, o których mowa w ust. 4 na ich wspólny wniosek. Nauczycielowi dodatek przyznaje dyrektor, a dyrektorowi Wójt Gminy.
-
Dodatek przysługuje nauczycielowi:
-
niezależnie od tytułu prawnego do zajmowanego przez niego lokalu mieszkalnego,
-
od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek o jego przyznanie.
-
Dodatek przysługuje w okresie wykonywania pracy, a także w okresach:
-
nieświadczenia pracy, za które przysługuje wynagrodzenie,
-
pobierania zasiłku z ubezpieczenia społecznego,
-
odbywania zasadniczej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego, okresowej służby wojskowej; w przypadku jednak gdy z nauczycielem powołanym do służby wojskowej zawarta była umowa o pracę na czas określony, dodatek wypłaca się nie dłużej niż do końca okresu, na który umowa ta została zawarta.
-
korzystania z urlopu wychowawczego przewidzianego w odrębnych przepisach.
Rozdział VI
Przepisy końcowe
§ 13
Szczegółowe warunki przyznawania i ustalania innych dodatków wchodzących w skład wynagrodzenia, nie uregulowanych niniejszym regulaminem, określają odrębne przepisy.
§ 14
Wszelkie zmiany w regulaminie będą wprowadzane w drodze uchwały Rady Gminy zgodnie z obowiązującymi przepisami.